Odwiedź nasz profil na Facebooku
Odwiedź nas na Twitterze Odwiedź nas na Instagramie

Fundacja IRMA - Psy w Służbie Człowieka

Drogi Kandydacie! Dziękujemy za Twoje zainteresowanie naszą Jednostką.

Poniżej znajduje się ankieta, którą musi wypełnić każdy kandydat. Chcemy wiedzieć, dlaczego zainteresowałeś/aś się naszą działalnością, co Cię motywuje do dołączenia do nas i rozpoczęcia ciężkiej pracy, jaką jest ratownictwo. Zanim jednak zaczniesz odpowiadać na nasze pytania, przeczytaj proszę dokładnie poniższy tekst. Tak jak my chcemy dowiedzieć się jak najwięcej o Tobie, tak i Ty powinieneś od początku znać realia pracy ratowniczej w Jednostce. Chcemy w ten sposób uniknąć nieporozumień i błędnych wyobrażeń na temat naszej działalności.

Przede wszystkim człowiek

Na samym wstępie chcemy zaznaczyć, że w pracy ratowniczej liczy się przede wszystkim człowiek-ratownik i w pierwszej kolejności poszukujemy odpowiednich ludzi. Najważniejsze są predyspozycje przewodnika.

Ratownictwo to nie jest sport, zabawa ani sposób na zabicie wolnego czasu. Ratownictwo to długa, żmudna i bardzo czasochłonna praca, wymagająca wielu poświęceń i wyrzeczeń. Nader wszystko jest to ogromna odpowiedzialność. Od rzetelnej pracy ratowników często zależy ludzkie życie i to w nich rodziny zaginionych pokładają swoje nadzieje.

Udział w akcjach stanowi niewielką część ogólnej pracy ratowników - zdecydowaną większość czasu spędzają oni na treningach, szkoleniach, podnoszeniu własnych kwalifikacji. Treningi są czasochłonne - trwają po kilka godzin i odbywają się kilka razy w tygodniu w zmiennych porach. Czasem dwa, czasem trzy razy w tygodniu, w różne dni tygodnia i w różnych miejscach. I najważniejsze - treningi są obowiązkowe. Dlatego tak ważna jest dyspozycyjność i mobilność. Ratownik musi być gotowy do działania o każdej porze dnia i nocy - nieważne czy jest to prawdziwa akcja ratownicza, czy “tylko” trening.

Mobilność

Treningi odbywają się na terenie i w okolicach Poznania, dlatego poszukujemy ludzi właśnie z tego rejonu. Uwierz nam, jeżeli mieszkasz 100 km od Poznania, nie będziesz w stanie podołać dojazdom na treningi. Być może początkowo będzie Ci się wydawać inaczej, jednak po kilku miesiącach stwierdzisz, że to po prostu nie ma sensu. My to już wiemy. Dlatego jeszcze raz zaznaczamy, że naszą ofertę kierujemy do osób z Poznania i okolic, które są w stanie kilka razy w tygodniu dojeżdżać na miejsce treningów.

Dyspozycyjność i praca zespołowa

Ratownictwo jest pracą zespołową - zarówno podczas akcji, jak i podczas treningów. Ty jesteś przewodnikiem i to od Ciebie zależy poziom wyszkolenia Twojego psa. Jednak Twoi koledzy z Jednostki pomagają w tym procesie. Oni budują mu kryjówki i pozorują. Oni także pracują na rzecz Twojego psa. Ty musisz odwdzięczyć się tym samym - jeżeli nie zjawisz się na treningu, ktoś inny może stracić możliwość zajęć ze swoim psem. Pamiętaj, że to działa w dwie strony.

Odnalezienie przez psa zaginionego człowieka jest sukcesem całej Jednostki, a nie indywidualnym sukcesem pojedynczego psa i przewodnika. Tylko zgodne i wspólne działalnie wszystkich członków grupy, rzetelny udział w treningach i wzajemna pomoc pozwolą na udane akcje. Nigdy nie wolno o tym zapominać. Praca całego zespołu jest kluczem do sukcesu całej Jednostki.

Dlatego jeszcze raz podkreślamy konieczność aktywnego i sumiennego uczestnictwa w treningach. Pamiętaj też, że akcje poszukiwawcze nie wybierają dogodnych terminów. Gotowy musisz być zawsze.

Koszty

Ratownictwo musi być Twoją pasją i powodem do radości i motywacji. Do Jednostki zgłaszasz się jako wolontariusz. Szkolenie Twoje i Twojego psa jest nieodpłatne. Fundacja zapewnia Ci obecność Instruktora, wyposażenie zaplecza treningowego, szkolenia, warsztaty itp. Sam jednak musisz zapewnić sobie możliwość dojazdów, wyposażenie i utrzymanie psa oraz podstawowe akcesoria treningowe.

To nie jest szkółka ani klub dla psów

Nie jesteśmy szkołą dla psów i nie prowadzimy szkoleń cyklicznych. Do naszych treningów można przystąpić w każdej chwili (o ile w grupie są wolne miejsca), natomiast samo szkolenie trwa praktycznie dożywotnio, aż do "psiej emerytury". Uzyskanie certyfikatu państwowego nie jest etapem wieńczącym szkolenie, to tylko zaliczeniem kolejnego etapu. Stałe treningi są konieczne do utrzymania kondycji operacyjnej psa i przewodnika.

Jeżeli do wstąpienia motywuje Cię jedynie chęć wyszkolenia psa w posłuszeństwie, a sam nie czujesz powołania do zostania ratownikiem - nie aplikuj. Prędzej czy później zabraknie Tobie motywacji i cały wysiłek będzie na nic. Pamiętaj też, że szkolenie ratownicze psa jest pracą na pełen etat. Jeżeli masz w planach karierę w psich sportach lub na wystawach - porzuć myśl o ratownictwie, nie pogodzisz tego ze sobą.

Jesteśmy organizacją ratowniczą, która będzie wykorzystywać psy w poszukiwaniu zaginionych osób. Nasze szkolenie jest prowadzone wyłącznie dla potrzeb prawidłowego i skutecznego funkcjonowania Jednostki.

Wiedz też, że zastrzegamy sobie prawo do wyłączności pracy wyszkolonego przez nas psa wyłącznie w naszych barwach, a niezastosowanie się do tego będzie niosło za sobą konsekwencje finansowe. Szkolimy nieodpłatnie, jednak szanujemy swoją pracę i tego też wymagamy od Ciebie. Wstąpienie do Jednostki i rozpoczęcie szkolenia psa jest poprzedzone podpisaniem odpowiedniej umowy i obowiązującego regulaminu.

Jeżeli nadal uważasz, że jest Jednostka to miejsce dla Ciebie, chcesz być ratownikiem, który w swojej pracy wykorzystuje najdoskonalsze narzędzie poszukiwawcze, jakim jest pies, przejdźmy dalej i poruszmy kilka kwestii z nim związanych..

Psy

Do naszej Jednostki może się zgłosić każdy, kto posiada psa w wieku do 24 miesięcy jednej z preferowanych przez nas ras:

  • retrievery (labrador, golden, flat coated curly coated)
  • owczarek niemiecki (w typie pracującym),
  • owczarek australijski
  • border collie
  • airdale terrier
  • springer spaniel
  • australian cattle dog

Inne rasy na chwilę obecną nie są brane pod uwagę.

Jeżeli posiadasz mieszańca w typie jednej z wyżej wymienionych ras o cechach przez nas pożądanych, zgłoś się. Interesują nas psy o wadze do 35 kg (osobnika dorosłego). Należy pamiętać, że każdy pies po ukończeniu 12. miesiąca życia musi przejść organizowane przez nas testy predyspozycji (mentalne, sprawnościowe, współpracy) i dopiero ich pozytywne zaliczenie kwalifikuje danego psa do dalszego szkolenia w kierunku ratowniczym. Testy mają na celu wyłonienie psów o cechach takich jak socjalność, współpraca, chęć do pracy, sprawność, łagodne i miłe usposobienie, odporność i stabilność psychiczna, brak reakcji na huk i inne.

Jeżeli Twój pies nie ukończył jeszcze 12 miesięcy, jednak z racji rasy i cech charakteru jest psem rokującym, będzie mógł brać udział w szkoleniu Jednostki na zasadzie próbnej, aż do ukończenia roku i podejścia do testów, które ostatecznie zweryfikują jego możliwości do pracy ratowniczej. Decyzja wynikająca z przeprowadzanych przez nas testów jest ostateczna.

Wolontariusze i kandydaci bez psa

Bardzo mile widziane są osoby, które dopiero przymierzają się do zakupu szczeniaka w celu wyszkolenia go na psa ratowniczego. Nabycie psa preferowanej przez nas rasy z odpowiedniej hodowli psów użytkowych i właściwe wychowywanie go bardzo zwiększa szanse powodzenia. Gwarancji nie ma nigdy, jednak możemy znacząco pomóc szczęściu. Służymy radą przy wyborze odpowiedniej hodowli oraz konkretnego szczeniaka z dobrymi rokowaniami na pracę ratowniczą.

Jeżeli natomiast nie masz odpowiedniego psa i nie chcesz go w najbliższym czasie mieć, a czujesz powołanie do ratownictwa - zapraszamy. Zawsze przyda nam się pomoc przy organizowaniu treningów i pracy Jednostki. Potrzebujemy ludzi o różnych talentach - prowadzenie szkoleń i akcji nie kończy sie na przewodnikach i ich psach.

Przemyśl to

Jeśli po przeczytaniu powyższego tekstu nie jesteś pewny, nie zgadzasz się z nami lub miałeś inne wyobrażenia dotyczące naszego szkolenia - zrezygnuj. Wstąpienie się do Jednostki jest zobowiązaniem na długie lata i wiąże się często z przeorganizowaniem swojego życia pod dyktando treningów. Przemyśl, czy jesteś gotowy na takie poświęcenie.

Ratownictwo to nie gloria i chwała, treningi nie są ani fascynujące ani efektowne, są natomiast długie i męczące, a mimo to trzeba potrafić odnaleźć w nich sens i motywację. Właśnie dlatego już na wstępie chcemy unikać zgłoszeń od osób, które uległy chwilowemu, słomianemu zapałowi lub pewnej zgubnej modzie. Jest wiele kierunków, w których można realizować się ze swoim psem, ratownictwo niekoniecznie musi być jednym z nich.

Jeśli jednak nie przeraża Cię to wszystko co przeczytałeś i jesteś w stanie dostosować się do naszych wymogów - wypełnij ankietę i czekaj na kontakt. Jeżeli nie skontaktujemy się w przeciągu 48 godz. - napisz do nas: jagna.gill@fundacjairma.pl

Przeczytałem i zrozumiałem powyższy tekst

Wypełnij zgłoszenie