Co to jest Nose Work?

Nose Work, czyli sportowa i rekreacyjna wersja detekcji zapachowej, jest dyscypliną dość nową w Polsce, jednak dynamicznie się rozwijającą.

Nose Work może trenować każdy człowiek i każdy pies, bez względu na wiek, kondycję, gabaryty, rasę, a nawet ograniczenia fizyczne. To dziedzina dosłownie dla wszystkich.

Dodatkowo nie wymaga ona dużych nakładów finansowych czy terenów treningowych. Nose Work można ćwiczyć codziennie i praktycznie w każdych warunkach, a dodatkowo nie wymaga on przygotowania z zakresu posłuszeństwa.

Zalety, jakie niesie za sobą Nose Work, to m.in.:

  • wysiłek psychiczny dla psa zgodny z jego naturą – praca nosem wykorzystuje duże pokłady energii u psa
  • budowanie pewności siebie u psów nieśmiałych i lękliwych
  • przekierunkowanie energii psów hiperaktywnych na wyciszającą pracę nosem
  • nauka skupienia u psa
  • nauka komunikacji z psem i czytania jego mowy ciała
  • budowa więzi między przewodnikiem i psem
  • aktywizacja właścicieli i motywowanie ich do aktywnego spędzania czasy i pracy ze swoimi psami
  • doskonały sposób na pracę z psami agresywnymi i reaktywnymi – Nose Work trenuje się indywidualnie

Nose Work – sport, praca i rekreacja

Trenowanie Nose Work daje nam możliwość zmierzenia się z innymi podczas zawodów, konkursów i egzaminów krajowych i międzynarodowych. Jednak nie jest to dyscyplina wyłącznie dla przewodników z zacięciem sportowym. Nose Work niesie szereg korzyści również przy wykorzystaniu go w sposób rekreacyjny w życiu codziennym czy w pracy z psami problematycznymi (lękliwymi, agresywnymi), czy też w pracy z psami schroniskowymi.

Historia Nose Work na świecie

K9 Nose Work powstał w Kalifornii (USA) na wiele lat przed tym jak pojawił się w Europie. Stworzyli go w 2009 roku Ron Gaunt, Amy Herot i Jill Marie O’Brien – trójka doświadczonych trenerów i przewodników psów służbowych.

Widząc pozytywne aspekty pracy węchowej u psów służbowych postanowili oni wykorzystać je w pracy z psami schroniskowymi poprzez udostępnienie im okrojonej i ułatwionej wersji profesjonalnej detekcji zapachowej. Efekty były tak spektakularne, że pchnęło to Ron’a, Amy i Jill do ubrania tej aktywności w regulaminy i stworzenia dyscypliny sportowej dostępnej dla wszystkich psów i ich właścicieli, której celem nadrzędnym będzie poprawienie dobrostanu psów i oddanie im tego, co tak bardzo kochają, a co w dzisiejszych czasach zostało im ograniczone: pracy nosem.

Ron Gaunt mówi, że po wielu latach służby i korzystania ze zmysłu węchu psa w swojej pracy pragnął złożyć psom hołd dając im coś od siebie: Nose Work.

Dlaczego Nose Work?

Jednym z podstawowych atutów Nose Work jest niewątpliwie fakt, że cały trening jesteśmy w stanie zorganizować sobie we własnym domu wykorzystując do tego sprzęty, które już posiadamy.

Nose Work nie wymaga od nas placu treningowego, specjalistycznego sprzętu, dojazdów czy obecności pomocników i pozorantów. Nie jesteśmy uzależnieni od pogody, nie musimy też poświęcać na ćwiczenia kilku godzin, jak w przypadku treningów tropienia czy ratownictwa.

Nose Work jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy w ferworze codziennych obowiązków nie mają czasu, możliwości czy chęci na angażowanie się w treningi z zakresu dyscyplin kynologicznych, które stawiają przed nami więcej wymogów organizacyjnych.

Mimo niewielkich wymagań, jakie Nose Work stawia przed właścicielami psów, można powiedzieć, że daje on odwrotnie proporcjonalne korzyści zarówno dla psa, jak i dla przewodnika.

Zalety Nose Work

Jedną z głównie wymienianych zalet pracy węchowej Nose Work jest wyciszenie psa. Mówi się, że 20 minut pracy nosem spala tyle energii, co dwugodzinny spacer. Jednak wysiłek, jaki pies wkłada w węszenie i analizę zapachu, jest nieporównywalnie bardziej męczący od wysiłku fizycznego, który nie angażuje w takim stopniu mózgu psa.

Jest to natomiast zmęczenie bardzo pozytywne, z którego ogromne profity czerpie organizm naszego pupila, a są to m.in. stabilizacja układu nerwowego, wzrost pewności siebie, wyciszenie.

Jeśli mówimy o budowaniu pewności siebie poprzez pracę węchową, to faktem jest, że najszybsze i najbardziej spektakularne efekty zauważa się u psów, które początkowo są bardzo nieśmiałe, lękliwe, wycofane. U tych psów najszybciej możemy zaobserwować ich metamorfozę.

Pracując w schronisku z psami tego typu już na pierwszych zajęciach widzimy, jak się one otwierają i stają się coraz odważniejsze, zaczynając wierzyć w siebie.

Z drugiej strony psy nadpobudliwe z nadwyżkami energii, którą nie zawsze kierunkują na zachowania, które nam odpowiadają, mają szansę skanalizować ją w aktywność bezpieczną i pożyteczną, jaką jest praca węchowa.

Należy bowiem pamiętać, że sam wysiłek fizyczny nie wystarczy, aby w pełni zaspokoić potrzeby psa i w efekcie cieszyć się towarzystwem spokojnego i spełnionego czworonoga. Trening mięśni sprawi, że wzrośnie jego kondycja fizyczna, jeżeli jednak nie zadbamy o wysiłek dla umysłu psa, to musimy się liczyć z tym, że jego głowa sama zacznie szukać zajęć dla siebie w celu zabicia nudy czy spalenia nadwyżek energii.

Jeśli mamy do czynienia z tego typu psem, to warto od początku zadbać o równowagę pomiędzy wysiłkiem fizycznym i umysłowym, gdyż zachowania problematyczne, które mogą wynikać z zachwiania tego balansu, same z siebie nie zanikną, a mogą eskalować do rangi problemu, z którym będziemy zmuszeni szukać pomocy u specjalistów z zakresu weterynarii, behawioryzmu czy szkolenia psów.

Jak zacząć?

Każdy pies rozpoczyna przygodę z nose work w taki sam sposób: od kartonów. Przeszukiwanie kartonów jest swoistym fundamentem pracy w nose work i odpowiednie przyswojenie i ugruntowanie tego rodzaju przeszukiwań pozwoli nam na szybkie przejście do bardziej skomplikowanych poszukiwań we wnętrzach, na zewnątrz i w pojazdach, a przede wszystkim zbuduje u psa prawidłową systematykę i metodykę przeszukiwań.

Warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na przeszukiwanie kartonów i warto również do nich wracać, będąc już na wyższym poziomie zaawansowania. Kiedy pies przyswoi sobie pracę z kartonami, wtedy możemy dołożyć do obrazu poszukiwań elementy wnętrz, takie jak krzesła, i stopniowo przechodzić do przeszukiwania pomieszczeń.

W celu zbudowania odpowiedniej motywacji do poszukiwania zapachu, rozpoczynamy pracę ze smakołykami wysokiej wartości, czyli takimi, za którymi nasz pies przepada. Jeżeli pies nie jest łasy na jedzenie, można również wykorzystać zabawkę. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że większość psów doskonale pracuje „na jedzenie”.

Początkowo nie wykorzystujemy żadnej substancji zapachowej, pracujemy jedynie na nagródkach. Ma to na celu pokazanie psu, że warto przeszukiwać pojemniki, gdyż każdy z nich może zaoferować coś dobrego. Działamy na bazie instynktu łowieckiego psa i w efekcie budujemy w nim ogromną chęć do podążania za zapachem, dzięki czemu unikamy często występującego problemu, jakim jest „targetowanie” – wskazywanie przypadkowych pojemników.

Dzięki zbudowaniu solidnych fundamentów podczas pracy z jedzeniem i na kartonach, jesteśmy w stanie opierać na nich coraz trudniejsze zadania węchowe dla naszego psa, stawiając mu tym samym coraz większe wyzwania.

Nie należy również martwić się, że nasz pies będzie szukał jedzenia, a nie zapachu – jest to kolejny, często występujący mit. Poprzez odpowiednie ułożenie treningu nasz pies doskonale będzie wiedział, co jest zapachem docelowym, a co jest motywatorem.

Dowodem na to są poszukiwania samego zapachu (np. podczas zawodów), jak również występowanie zapachów zwodniczych i rozproszeń właśnie w postaci jedzenia, które pies bez problemu ignoruje w poszukiwaniu zapachu docelowego.

Mimo iż przeszukiwanie kartonów z ułożonymi kawałkami parówki czy kiełbasy może się wydawać banalnie proste, wręcz zbyt proste, to można się bardzo zdziwić, jak szybko i jak metodycznie pies zaczyna przeszukiwać coraz to większe obszary i pokonuje coraz większe trudności.

Trening K9 Nose Work nie jest metodą przypadkową, został opracowany przez niezwykle doświadczonych specjalistów i ułożony pod psy, które niekoniecznie wykazują predyspozycje do pracy węchowej, takie jak psy użytkowe hodowane stricte w tym celu.

Niekwestionowaną zaletą K9 Nose Work jest właśnie logicznie ułożony plan treningowy, który krok po kroku wdraża psy w system przeszukiwań, dzięki czemu nie borykamy się później z często występującymi problemami, takimi jak brak motywacji do szukania, przypadkowe targetowanie, fałszywe oznaczenia, „zgadywanie”, zbyt duże pobudzenie czy chaos w systemie poszukiwań.

Praca, jaką pies wykonuje po odpowiednim wdrożeniu metody opartej na założeniach oryginalnego K9 Nose Work jest pracą, której nie powstydziłby się niejeden przewodnik psa służbowego.

Nie wyważaj otwartych drzwi

Zbudowanie odpowiednich fundamentów, poznanie podstaw i zasad BHP pozwoli nam na samodzielną i rozwijającą zabawę z psem. Warto jednak na początku drogi zaczerpnąć wiedzy od certyfikowanego instruktora, który pokaże, w jaki sposób rozpocząć pracę w Nose Work, aby uniknąć błędów, które później mogą skutkować niechęcią psa do tej aktywności czy kłopotów, z którymi nie będziemy umieli sobie poradzić.

Odpowiednie wprowadzenie pod okiem instruktora pozwoli nam na szybką i płynną pracę i wchodzenie na kolejne poziomy Nose Work wraz z naszym psem. Jeśli mamy do czynienia z psem problemowym i Nose Work ma być jedną z form terapii naszego psa, tym istotniejsze jest skonsultowanie się z wykwalifikowanym instruktorem, który wskaże nam odpowiednie metody do pracy z psem z określonym problemem.

Warto poświęcić kilka dni na to, aby później móc w pełni cieszyć się wspólną rozrywką ze swoim pupilem i dbać o jego stymulację umysłową, a w efekcie stworzyć doskonałą relację ze swoim czworonogiem.

Zapraszamy na nasze kursy! Sprawdź aktualną ofertę w WYDARZENIA.