Serdecznie zapraszamy na kompleksowy kurs podstawowy dla szczeniąt i młodych psów ze szczególnym uwzględnieniem przygotowania ich do pracy węchowej. Kurs zawiera podstawowe elementy budujące bazę do szeroko pojętej pracy węchowej, w tym ćwiczenia na rozwój motywacji do szukania, ćwiczenia i zabawy węchowe, wstęp do detekcji zapachowej, podstawy nose work oraz podstawy pracy górnym wiatrem (ratownictwo).

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem szczeniaka czy młodego psa lub dopiero planujesz przyjęcie pod swój dach czworonoga, jednak już teraz wiesz, że praca węchowa to jest to co chciałbyś z nim robić, to ten kurs da Ci odpowiednie podstawy i powoli zbudować solidne fundamenty do dalszej pracy.
Odpowiednie przygotowanie młodzieńca i wypracowanie z nim elementów niezbędnych w pracy węchowej, takich jak motywacja w węszeniu, prawidłowa zabawa czy techniki nagradzania, pozwoli Ci zaoszczędzić wiele czasu (i nerwów) w przyszłości. Okres szczenięcy to czas dający ogrom możliwości. Wykorzystanie jego potencjału teraz pozwoli zapobiec najczęściej występującym problemom i cieszyć się świetną współpracą w przyszłości!

Kurs składa się z cyklu wykładów tematycznych w formie webinariów poruszających szereg zagadnień – począwszy od podstaw opieki nad szczeniakiem, przez podstawowe umiejętności, aż po zagadnienia ukierunkowane na rozwój pracy węchowej.

Webinaria odbędą się z instruktorami, którzy są specjalistami w swoich dziedzinach.

Po każdym z wykładów dla Uczestników wyznaczone zostaną ćwiczenia do wykonania w ramach pracy domowej, które następnie będą sprawdzane i omawiane przez instruktorów na zamkniętej grupie stworzonej na potrzeby kursu. Prace domowe będą widoczne dla Uczestników, aby każdy mógł obserwować pracę innych kursantów oraz aby możliwa była wspólna dyskusja i wymiana doświadczeń. Grupa pozostanie otwarta dla Uczestników po zakończeniu kursu. Dodatkowo przewiduje się dwie sesje Q&A (pytań i odpowiedzi) w trakcie trwania kursu w celu bieżącego rozwiązywania ewentualnych problemów. Uczestnicy mają możliwość zadawania pytań i są otoczeni opieką instruktorską przez cały okres trwania kursu.

Nagrania z webinariów będą dostępne dla Uczestników oraz Obserwatorów przez cały okres trwania kursu. Harmonogram realizacji poszczególnych zagadnień będzie ustalony w późniejszym terminie i będzie on na bieżąco dostosowywany do możliwości kursantów.

Dodatkowo dla Uczestników przewidziane są wewnątrz grupy cykliczne wyzwania i konkursy z nagrodami do wygrania.

LISTA ZAGADNIEŃ I WYKŁADÓW (WEBINARIÓW) REALIZOWANYCH PODCZAS KURSU (temat + wykładowca):
– Teoria uczenia się – Marta Lichnerowicz (Silva Lupus)
– Okiem hodowcy: rozwój szczeniąt, socjalizacja w hodowli, opieka nad szczeniętami – Marta Lichnerowicz (Silva Lupus)
– Rozwój fizyczny szczenięcia – Paula Gumińska (I wszystko jasne – Paula Gumińska)
– Rola zabawy w budowaniu prawidłowej relacji z psem – Paula Gumińska (I wszystko jasne – Paula Gumińska)
– Motywacja – czym jest motywacja, jakie są jej rodzaje, jak ją wzmacniać, dlaczego jest kluczowa w pracy z psem – Jagna Gill (Fundacja IRMA – Psy w Służbie Człowieka)
– Zabawa – ćwiczenia budujące prawidłową zabawę, dlaczego odpowiednio zbudowana zabawa jest tak istotna w pracy z psem, najczęściej popełniane błędy – Jagna Gill (Fundacja IRMA – Psy w Służbie Człowieka)
– Techniki nagradzania – wybór nagród, budowanie piramidy nagród dla naszego psa, zastosowanie warunkowania instrumentalnego w budowaniu nagradzania, sygnały do nagrody – Jagna Gill (Fundacja IRMA – Psy w Służbie Człowieka)
– STRES – stres a pobudzenie, stres a uczenie się, high drive/high arousal, odpoczynek i wyciszenie, ON/OFF, nauka bierności, kontrola zasobów – Katarzyna Janczur (K9 Behaviour Consultancy)
– SOCJALIZACJA – czym jest socjalizacja, socjalizacja a rozwój szczenięcia, plany socjalizacyjne, socjalizacja szczenięcia, pierwsze dni i tygodnie w domu, – Katarzyna Janczur (K9 Behaviour Consultancy)
– Planowanie treningów – prowadzenie dzienników treningowych, rozpisywanie planów treningowych, wyznaczanie celów, analiza treningów – Jagna Gill (Fundacja IRMA – Psy w Służbie Człowieka)
– Basic Functional Obedience – podstawowe zagadnienia z zakresu posłuszeństwa – Jagna Gill (Fundacja IRMA – Psy w Służbie Człowieka)
– Komenda „Puść” – ćwiczenia budujące bezkonfliktowe puszczanie zabawek, nagród i innych zdobyczy – Jagna Gill (Fundacja IRMA – Psy w Służbie Człowieka)
– Przywołanie – ćwiczenia budujące odwołanie i powrót psa do nas na komendę – Jagna Gill (Fundacja IRMA – Psy w Służbie Człowieka)
– Selekcja szczeniąt i psów młodych oraz przygotowanie ich do pracy – Jagna Gill (Fundacja IRMA – Psy w Służbie Człowieka)
– Bezpieczny transport – bezpieczne przewożenie i zabezpieczenie psa podczas transportu – Jagna Gill (Fundacja IRMA – Psy w Służbie Człowieka)
– Trening medyczny – przygotowanie psa do wizyt u weterynarza, badań lekarskich i wykonywania zabiegów medycznych i pielęgnacyjnych – Marta Lichnerowicz (Silva Lupus)
– “W każdym z nas drzemie dr Dolittle… czyli pierwsza pomoc psu w nagłych wypadkach.” – Tomasz Stępień (Fen Crew K9 & Med Training)
ZAKRES PRACY WĘCHOWEJ – Jagna Gill (Fundacja IRMA – Psy w Służbie Człowieka):
– teoria zapachu – jak działa psi nos, czym jest zapach, jak rozchodzi się zapach, stożki zapachowe, wpływy środowiskowe i pozaśrodowiskowe na rozchodzenie się zapachu, świadome układanie próbek zapachowych i jego rola w osiąganiu celów treningowych, zastosowanie przyrządów do pomiaru siły i kierunku przepływu powietrza
– rozwój szukania, budowanie motywacji do szukania – podstawowe ćwiczenia budujące chęć, upór i motywację do szukania u szczeniaka
– zabawy i ćwiczenia węchowe dla szczeniąt – propozycje różnych aktywności węchowych dla szczeniąt i młodych psów rozwijających ich chęć i motywację do szukania
– Nose Work – ćwiczenia wprowadzające do Nose Work (aż do przeszukania wnętrz)
– metody oznaczania w pracy węchowej (ćwiczenie jednej wybranej metody)
– praca górnym wiatrem – podstawowe ćwiczenia dla szczeniąt wprowadzające w świat ratownictwa
– rola pozoranta w pracy górnym wiatrem
Uwaga! Zakres ćwiczeń Nose Work będzie realizowany według metodyki oraz regulaminów Nose Work Club Polska.
Niezależnie od niniejszego kursu planowany jest cykl seminariów w kilku miastach w Polsce (Kraków, Poznań, Bydgoszcz, Gdynia) na temat przygotowania szczeniąt do pracy węchowej (zagadnienia wybrane i dostosowane do uczestników z zakresu detekcji zapachowej, Nose Work oraz podstawowych ćwiczeń z ratownictwa i zabawy z pozorantem). Seminaria będą przyjazne szczeniętom, tzn. wejścia poszczególnych par będą ustalane na konkretne godziny.
Uczestnikom niniejszego kursu przysługuje rabat na uczestnictwo w ww. seminariach.
Uwaga! Szczegóły dotyczące ww. seminariów udostępnione zostaną na oddzielnym wydarzeniu. Seminaria odbędą się pod warunkiem uzbierania się minimalnej liczby uczestników.
TERMINY:
Rozpoczęcie kursu przewidziane jest na drugą połowę lipca 2021. Czas realizacji wykładów zakłada okres 6-7 miesięcy.
Zaznaczamy, iż kurs odbędzie się pod warunkiem uzbierania się minimalnej liczby uczestników. W przypadku nieuzbierania się chętnych kurs może zostać odwołany lub jego rozpoczęcie przesunięte w czasie.
CENY I RODZAJE UCZESTNICTWA:
OBSERWATOR: 1200 PLN
Pakiet zawiera:
– dostęp do wszystkich webinariów oraz do ich nagrań w trakcie trwania kursu (bez prac domowych)
– dostęp do materiałów udostępnianych w trakcie kursu
UCZESTNIK: 1900 PLN
Pakiet zawiera:
– dostęp do wszystkich webinariów oraz do ich nagrań w trakcie trwania kursu
– uczestnictwo w pracach domowych i feedback od instruktora (1 odpowiedź na 1 film max 10 min)
– uczestnictwo w sesjach Q&A z instruktorem prowadzącym (2 sesje podczas kursu)
– dostęp do zamkniętej grupy na FB, na której będą publikowane zadania domowe wraz z komentarzami instruktorów
– możliwość udziału w ogólnej dyskusji i zadawania pytań – instruktor prowadzący będzie aktywny na grupie 2 razy w tygodniu
– grupa pozostanie otwarta dla kursantów po zakończeniu kursu
– zniżka 20% na uczestnictwo w seminariach z zakresu zajęć węchowych dla szczeniąt organizowanych w ramach uzupełnienia kursu
– na jednego uczestnika przypada jeden pies
UCZESTNIK PREMIUM: 2900 PLN
Pakiet zawiera:
– dostęp do wszystkich webinariów oraz do ich nagrań w trakcie trwania kursu
– uczestnictwo w pracach domowych i feedback od instruktora (nielimitowana ilość filmów i odpowiedzi)
– uczestnictwo w sesjach Q&A z instruktorem prowadzącym (2 sesje podczas kursu)
– dostęp do zamkniętej grupy na FB, na której będą publikowane zadania domowe wraz z komentarzami instruktorów
– możliwość udziału w ogólnej dyskusji i zadawania pytań – instruktor prowadzący będzie aktywny na grupie 2 razy w tygodniu
– grupa pozostanie otwarta dla kursantów po zakończeniu kursu
– indywidualny i nielimitowany kontakt z instruktorem prowadzącym poza grupą na FB
– nielimitowana analiza materiałów wideo z ćwiczeń w trybie indywidualnym, poza grupą na FB
– rozwiązywanie indywidualnych problemów oraz indywidualne prowadzenie w zakresie pracy węchowej (w zależności od preferencji może to być np. nauka oznaczania, nose work itd.)
– darmowe wejście na jedno seminarium z zakresu zajęć węchowych dla szczeniąt organizowanych w ramach uzupełnienia kursu
– na jednego uczestnika przypada udział z max 2 psami
Uwaga!
– Dla Uczestników i Obserwatorów istnieje możliwość wykupienia dodatkowych konsultacji z wybranego zagadnienia (teoretycznego lub na podstawie nagrania wideo) w cenie 50 PLN za konsultację w zakresie psa biorącego udział w kursie
– Istnieje możliwość wykupienia dodatkowych konsultacji dla dodatkowego psa w cenie 100 PLN za konsultację
– Dla absolwentów innych kursów organizatora przewidziana jest zniżka rabatowa na pakiet Uczestnik. Cena za pakiet Obserwator i Uczestnik Premium pozostaje bez zmian. Zniżka dotyczy absolwentów pełnowymiarowych kursów, nie dotyczy uczestników webinariów. Po szczegóły dotyczące uzyskania zniżki prosimy o kontakt drogą email: jagna.gill@fundacjairma.pl
– W celu potwierdzenia uczestnictwie w kursie należy wpłacić zaliczkę. Istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty na podstawie pisemnej umowy. Wystawiamy faktury.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:
https://forms.gle/r9VKqzuHP5nB91ib7
O INSTRUKTORACH
INSTRUKTOR PROWADZĄCY:
JAGNA GILL (Fundacja IRMA – Psy w Służbie Człowieka)
Przewodniczka dwóch psów szkolonych w ratownictwie terenowym i gruzowiskowym, przewodniczka dwóch psów szkolonych w zdalnej detekcji zapachowej i certyfikowanych przez Scandinavian Working Dog Institute [Szwecja] na bazie standardów UNOPS, instruktorka Nose Work certyfikowana przez sędziów Svenska Nose Work Klubben [Szwecja], instruktora dogoterapii, absolwentka rocznego kursu zdalnej detekcji zapachowej w Scandinavian Working Dog Institute [Szwecja], założycielka Fundacji IRMA – Psy w Służbie Człowieka oraz współtwórczyni projektu THOR Working Dogs.
INSTRUKTORZY GOŚCINNI:
PAULA GUMIŃSKA (I wszystko jasne – Paula Gumińska) o sobie:
„Od dziesięciu lat mam przyjemność prowadzić treningi oraz konsultacje dla psów i ich zdeterminowanych właścicieli!
Prowadzę treningi sportowe z zakresu motywacji, dogfrisbee i podstaw agility.
Zajmuje się również fizjoterapią psów (pracuje głównie z psami sportowymi, pracującymi) oraz zajmuje się treningiem dogfitness.
Jestem fizjoterapeutą, zoofizjoterapeutą, instruktorem fitness i nauczycielem wychowania fizycznego 🙂 Wszystko więc kręci się wokół ruchu, sprawności, zdrowia i wspólnego, aktywnego spędzania czasu! […] Najlepiej czuję się w tematach motywacji, zabawy, budowania treningu. Uwielbiam pracę nad solidnymi podstawami. We frisbee i agility liczy się szybki, chętny do pracy, dobrze zmotywowany pies, który potrafi pracować na wysokim pobudzeniu i nadal działa w dobrym porozumieniu z przewodnikiem.
Moją miłością jest też praca na fizycznymi aspektami trenowania psich sportów. Uważam, że wiele rzeczy można „naprawić” i wypracować poza placem treningowym!”
KATARZYNA JANCZUR (K9 Behaviour Consultancy)
Profesjonalnie pracuje z psami od 2009 roku, posiada dyplomy: COAPE, magister z psychologii, magister zachowania i dobrostanu zwierząt, członek APDT w Anglii. Od ponad 5 lat prowadzi własną firmę szkoleniową. W swoim doświadczeniu zawodowym posiada pracę w Scent Imprint For Dogs (Holandia) i jako Head Coach oraz Trainer w Dogs Trust (Anglia). Obecnie od dwóch lat zajmuje się detekcją Reynoutria japonica (rdestowiec ostrokończysty / japanese knotweed) wraz ze swoimi psami.
MARTA LICHNEROWICZ (Silva Lupus) o sobie:
„Psy zawsze były moja pasją. Chociaż ukończyłam Akademię Medyczną w Gdańsku (techniki medyczne oraz położnictwo) wiedziałam, że moja droga zawodowa i życiowa zawsze będzie związana ze zwierzętami. Dlatego po ukończeniu „studiów, które dadzą mi przyzwoity zawód ;-)” Całą moją energię poświęciłam i poświęcam szkoleniom związanym z psami i zwierzętami. Ukończyłam studia podyplomowe „Psychologia Zwierząt” w Polskiej Akademii Nauk oraz technikum weterynaryjne. Jestem założycielką i pomysłodawczynią Fundacji Dogtor, jednej pierwszych w Polsce organizacji dogoterapeutycznych oraz Fundacji Dobrych Zwierząt. Każdego roku biorę udział w kilku szkoleniach branżowych w Polsce i za granicą, cały czas poszerzając swoją wiedzę na temat zwierząt. Ukończyłam m.in kurs trenera psow asystujących w Dogs for the Disabled w Anglii, kurs zarządzania schroniskiem w Dogs Trust w Londynie, Kurs zarządzania o kociarnią w schronisku Battersea w Londynie. Pozatym uczestniczyłam i organizowałam szkolenia z takimi specjalistami jak Ian Dunbar, Adam Miklosi., Roger Abrantes, Sarah Fisher czy Inki Sjosten. W sumie brałam udział w około 150 seminariach poświęconych zwierzętom – ich psychologii, szkoleniu oraz etologii. Prowadzę hodowlę pinczerów miniaturowych i dom tymczasowy dla psów. Obecnie moje stado to 16 psów w różnym wieku i różnych ras – owczarki podhalańskie, niemieckie, wschodnioeuropejskie, pinczery miniaturowe i jeden najprawdziwszy polski wiejski kundel.”
TOMASZ STĘPIEŃ
Twórca Fen Crew K9 & Med Training, miejsca, w którym spotyka się ratownictwo psów i ludzi. Dowódca policyjnej jednostki K9. Przewodnik psów, nawigator i ratownik w Grupach Poszukiwawczo-Ratowniczych OSP, instruktor Ratownictwa Pola Walki. Instruktor Pierwszej Pomocy. Ratownik Zwierząt i Asystent Lekarza Weterynarii. Absolwent kursu Ratownik Weterynaryjny. uczestnik wielu kursów i szkoleń z zakresu ratownictwa ludzi i zwierząt zarówno w środowisku cywilnym, jak i taktycznym.